Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka, ipd). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

Varuh človekovih pravic Peter Svetina posloval v Novi Gorici

DATUM OBJAVE 12. april 2023
VIR Mestna občina Nova Gorica

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je danes posloval v Novi Gorici, kjer je bil s sodelavci na voljo za pogovor državljanom, ki ocenjujejo, da so jim kršene pravice in se želijo o tem pogovoriti. Varuh se za tako poslovanje izven svojega sedeža odloči enkrat mesečno, saj se želijo v instituciji na ta način približati ljudem. Posveta z Varuhom v Novi Gorici so se udeležile štiri osebe. Po oceni Varuha so bile izpostavljene teme, ki jih srečujejo tudi drugod in ne izstopajo po vsebini. Predstavljene so bile štiri težave: težave vzgoje in varstva osebe s posebnimi potrebami, pridobitve slovenskega državljanstva in bančnega računa, vprašanje odvoza odpadkov v manjšem zaselku in predstavitev dela enega od sindikatov. Pobudniki so konkretne pobude oddali, varuh pa se bo pri organih, na katere so se sami skušali obrniti, vprašal, kakšno je njihovo stališče in na podlagi odgovorov bo tudi zadeve zaključil.

Varuh človekovih pravic Republike Slovenije (Varuh) je neodvisna državna institucija, ki ima podlago za delovanje v Ustavi Republike Slovenije in v Zakonu o varuhu človekovih pravic. Temeljno poslanstvo institucije Varuha človekovih pravic je, da bdi nad tem, da različni organi v Sloveniji pri svojem delu spoštujejo človekove pravice in temeljne svoboščine posameznikov in skupin. Preiskuje nezakonito in nepravilno delo državnih organov (upravna enota, center za socialno delo, davčna uprava, inšpektorati, ministrstva, državni zbor in drugi oblastni organi), organov lokalne samouprave (občina, občinska ali mestna uprava in drugi občinski organi) ter nosilcev javnih pooblastil (javne agencije, zbornice z obveznim članstvom itd).

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je po poslovanju s strankami v pogovoru z novogoriškim županom Samom Turelom izpostavil pomen zavedanja ljudi, kakšne pravice jim pripadajo ter kam se obrnejo po pomoč. Poudaril je pomen pravice posameznika do odgovora s strani uradnih organov v predpisanem roku. Ob tem je poudaril tudi pomen zagotavljanja dostopnosti do okolja, informacij in storitev in spoštovanje človekovih pravic. Povedal je tudi, da organi večinoma upoštevajo priporočila varuha.

Po pogovoru z županom je Varuh povedal: »Z županom sva imela zelo konstruktiven in prijeten pogovor. Ugotovila sva, da sodelujemo tudi, ko se obračamo na novogoriško mestno občino, saj občina odgovarja v roku in vsebinsko. S sodelovanjem smo zadovoljni.«

Ob obisku Varuha sta skupaj z županom odprla tudi varuhov kotiček v avli mestne občine. Ob tem je Varuh izpostavil: »Naš namen je, da v vsaki občini, v katero pridemo, odpremo varuhov kotiček. To je naša stojnica, na kateri se v fizični obliki lahko dobijo pobude, poročila in predstavitve varuha človekovih pravic. Za tiste, ki so vešči spletišča, pa imamo spletno stran, na kateri najdejo vse potrebne podatke. Delovanje varuha je dostopno tudi osebam z motnjami v razvoju in starejšim osebam. Predstavljeno je tudi zagovorništvo otrok. Naš cilj je približati delovanje varuha človekovih pravic prebivalkam in prebivalcem Slovenije. Danes smo odprli varuhov kotiček tudi v občinah Ajdovščina, Vipava in Šempeter-Vrtojba. V Novi Gorici smo odprli 22. kotiček, pokrili smo 10 % slovenskih občin. Trudili se bomo odpreti varuhov kotiček v vseh slovenskih občinah. Bistvo je seznaniti ljudi s tem, kar počnemo in da se lahko neposredno obrnejo na nas, ko imajo težave.«

Župan Samo Turel je po pogovoru z varuhom poudaril: »Med najinim konstruktivnim pogovorom sva odprla različne teme, ki se tičejo varuha človekovih pravic in občine kot lokalne skupnosti. Govorila sva o dostopnosti naše spletne strani, ki je sedaj skladna s kriteriji in določili za dostopnost vseh oseb z različnimi oviranostmi. Varuh pa nam je predstavil, s čim vse se srečujejo pri vsakdanjem delu. Prepričan sem, da so pri svojem delu, tudi s pomočjo državnih organov in organov lokalnih skupnosti, uspešni.«

Če državljani menijo, da so jim kršene pravice, so se znašli v stiski ali pa imajo težave pri iskanju odgovorov oziroma pojasnil različnih institucij ali organov, se lahko kadarkoli obrnejo na Varuha človekovih pravic. Na voljo jim je preko brezplačne telefonske številke 080 15 30, elektronskega naslova info@varuh-rs.si, lahko pa jim tudi pišejo na naslov Varuh človekovih pravic, Dunajska 56, 1000 Ljubljana. V pomoč so v instituciji Varuha pripravili obrazec za vložitev pobude, ki ga lahko dobijo v Varuhovem kotičku na mestni občini ali na spletni strani Varuha človekovih pravic. Vsi njihovi postopki so zaupni in brezplačni.

Z leve Varuh Peter Svetina in novogoriški župan Samo Turel sedita v Zeleni dvoraniVaruh in župan med ogledom Varuhovega kotička v avlo novogoriške Občinske palače