Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka, ipd). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

Pozeba – občine začele s potrebnimi postopki za prijavo škode

DATUM OBJAVE 29. maj 2017
VIR Mestna občina Nova Gorica

Letošnja pozeba konec aprila je na nekaterih območjih občin Ajdoviščina, Brda, Miren - Kostanjevica, Renče - Vogrsko, Šempeter - Vrtojba, Vipava in Mestne občine Nova Gorica povzročila veliko škodo v sadjarstvu, vinogradništvu in zelenjadarstvu. Ker Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano subvencionira zavarovalno premijo za pozebo, škoda po tej naravni nesreči ni predmet povračila dela škode prizadetim kmetijskim pridelovalcem.  

Zaradi velikega obsega škode tudi na nekaterih naših območjih so se predstavniki navedenih občin na sestanku 24. maja 2017 dogovorili, da bodo kljub temu na pristojno službo, Upravo za zaščito in reševanje, prijavili škodo, in sicer na podlagi preliminarnega poročila Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica. Odločitev utemeljujejo z dejstvom, da veliko kmetijskih pridelovalcev, ki so osebno zavarovani iz kmetijske dejavnosti, sploh ni zavarovalo svojih zemljišč za primer pozebe in so ostali brez dohodkov, ključnih za ohranitev in preživetje kmetijskih gospodarstev. Finančna uprava RS ob naravnih nesrečah lahko odpiše ali vsaj zniža prispevke iz kmetijske dejavnosti, za kar pa mora biti škoda ustrezno prijavljena in evidentirana v državnem spletnem programu Ajda.

Ker se je veliko oškodovanih kmetijskih pridelovalcev pri strokovnih službah občin zanimalo za prijavo škode, smo v občinah že začeli s potrebnimi postopki, med drugim se mora o našem predlogu izreči celo vlada. Upamo, da bomo pri tem uspešni in v doglednem času prejeli ustrezen sklep. Šele tedaj je smiselno zbirati prijave škod in odpreti spletni program za vnos škod. O morebitnem zbiranju bodo občani pravočasno obveščeni na spletnih straneh občin in s sporočili za javnost.