Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka, ipd). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

Minister Vizjak bo posredoval pri HSE za prilagoditev vodnega režima na Soči

DATUM OBJAVE 16. junij 2021
VIR Mestna občina Nova Gorica

Ministra za okolje in prostor mag. Andreja Vizjaka smo med njegovim obiskom na Goriškem seznanili s ključnimi perečimi temami, ki potrebujejo pomoč ministrstva za čim ustreznejšo rešitev. V ospredju pogovorov na novogoriški mestni občini sta bila tako potreba po spremembi vodnega režima na reki Soči kot tudi sanacija plazu na Gradišču nad Prvačino. Minister je županu dr. Klemnu Miklaviču obljubil posredovanje pri Holdingu slovenskih elektrarn z namenom prilagoditve vodnega režima reke Soče v dnevnem času med kopalno sezono, mestno občino pa pozval k uvedbi osebe, ki bi na območju Kajak centra v Solkanu kopalce dnevno obveščala o nevarnostih in spremembah vodnega režima. Novogoriška mestna občina že pripravlja vse potrebno za namestitev opozorilne jeklenice čez reko Sočo, ki bo postavljena sredi prihodnjega tedna. V naslednjih dneh pričakujemo tudi podpisano pogodbo o stavbni pravici z Ministrstva za okolje in prostor, da bomo lahko v kratkem uredili dostopne poti do Soče za reševalce. Na Gradišču nad Prvačino, kjer si je minister ogledal plaz, je napovedal, da bo država priskočila na pomoč in sofinancirala sanacijo tega plazu, ki sodi med večje v državi. Ministrstvo bo mestni občini nudilo podporo tudi pri pridobivanju ustrezne dokumentacije za razbremenilnik Koren, kjer tesno sodelujemo z italijansko stranjo. Minister je napovedal tudi sofinanciranje odvodnika v Sočo po Lavričevi in Prvomajski ulici v Novi Gorici ter možnost prijave na bodoči razpis, s čimer bi financirali izgradnjo infrastrukture za odvajanje in čiščenje odpadne komunalne vode v aglomeracijah Šempas, Ozeljan in Vitovlje ter Gradišče nad Prvačino. Ob koncu obiska so minister, župan in Generalni direktor Agencije za okolje dr. Joško Knez slovesno odprli prenovljeno merilno mesto za kakovost zraka v Novi Gorici.

 

Minister mag. Andrej Vizjak je obisk v novogoriški mestni občini začel z ogledom plazu na Gradišču nad Prvačino. Novogoriški župan dr. Klemen Miklavič je ob tem povedal: »To je pravzaprav prvi minister, ki je prišel pogledat ta plaz. Pozitivno je, da nas je seznanil z naslednjimi koraki pri reševanju plazu. Zadovoljen sem, da so to zelo kratkoročni koraki ter da ne odlagamo tega daleč naprej v prihodnost. To je velik napredek, kajti do zdaj smo tavali v temi in ni bilo jasno, kdo je pristojen. Na ogledu smo bili prisotni predstavniki mestne občine, ministrstva, krajevne skupnosti, geolog in civilna zaščita. Na mestni občini smo že pripravili projekte za kanalizacijo in meteorno odvodnjo, krajevno skupnost pa bomo zaprosili, da nam pomaga pridobiti služnosti. Minister bo poskrbel za sanacijo plazu in pričakuje, da bo sredstva kmalu odobrila Evropska unija. Vidimo luč na koncu tunela, seveda v korist prebivalcev, ki so vsa ta leta živeli v negotovosti.« Minister je pritrdil in dodal: »Gre za plaz nekoliko večjega obsega, kjer je normalno, da država priskoči na pomoč oziroma da pristopi tudi k sofinanciranju sanacije. Tu se nam ponuja načrt za okrevanje in odpornost oziroma priložnost, da pridobimo dodatna sredstva Evropske unije. V okviru tega smo prijavili program sanacije plazov in vidimo možnost financiranja sanacije plazu iz tega sklada. Računam, da bi po potrditvi programa s strani Evropske komisije, kar upamo, da se bo zgodilo ob nastopu Slovenije kot predsedujoče Evropski uniji, lahko pristopili tudi k izdelavi tehnične dokumentacije in potem kasneje k sanaciji tega dodatnega plazu v Gradišču nad Prvačino.«

Na novogoriški mestni občini se je minister sestal z županom in njegovimi sodelavci, med njimi s podžupanjo Damjano Pavlica in vodjem Oddelka za okolje in prostor mestne občine Blažem Mozetičem. Na sestanku je bila prisotna tudi poslanka Državnega zbora RS mag. Elena Zavadlav Ušaj. Župan je ministru skupaj s prisotnimi in predstavnikom civilne iniciative Radi imamo Sočo Andrejem Slugo orisal problematiko na reki Soči in predstavil sklep novogoriškega mestnega sveta, ki župana obvezuje, da stopi v kontakt s koncesionarjem, Soškimi elektrarnami Nova Gorica d.o.o., da se vodni režim za kopalno sezono 2021 nemudoma spremeni. Župan je v predstavitvi poudaril, da je pri uvajanju ukrepov za zagotavljanje varnosti na reki Soči bistvenega pomena odprava vzroka utopitev oziroma nesreč, to je po županovih besedah nenaden dvig vodne gladine. Zato je ministra pozval, da posreduje pri HSE in doseže, da se bosta holding in SENG kot družbeno odgovorno podjetje, kot sami navajajo, pripravljena konstruktivno pogovarjati o prilagoditvi vodnega režima na reki Soči v času kopalne sezone. Minister je izrazil prepričanje, da se bo mogoče dogovoriti s HSE in SENG-om, za kar se bo osebno zavzel. Minister je povedal: »Seveda je možna rešitev, kajti dejansko Soške elektrarne Nova Gorica oziroma imetnik vodne pravice zaradi novejših trendov v energetiki bolj variira s pretokom, kot je to počel pred petimi, desetimi leti. Rešitev je po mojem mnenju v bolj vzajemno spoštljivem sodelovanju med imetnikom vodne pravice, Soškimi elektrarnami, njihovim lastnikom, Holdingom slovenske elektrarne in Mestno občino Nova Gorica, kakor tudi kopalci. Vsak mora narediti svoj del in mislim da je rešitev na mizi. Osebno sem že govoril z upravo HSE, kakor tudi z direktorjem soških elektrarn na to temo, da se odpre dialog oziroma, da se najde neke rešitve. Menim, da je mogoče z nekimi minimalnimi napori primerno oblikovati vozne rede in obvestiti kopalce kakšen dan naprej, kako bo hidroelektrarna obratovala in vzpostaviti tudi nek režim obveščanja v primeru nekih izrednih dogodkov, ki se tudi lahko pojavijo pri hidro energetiki. Tudi Mestna občina Nova Gorica je del te infrastrukture obveščanja. »

Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak, župan Občine Nova Gorica Klemen Miklavčič in Generalni direktor Agencije za okolje dr. Joško Knez so  v Novi Gorici odprli prenovljeno merilno mesto za kakovost zraka. Gre za eno od 22 lokacij Državne merilne mreže kakovosti zraka, ki jo je Agencija za okolje prenovila v projektu Sinica, vrednem 6,3 milijona evrov. Podatki o kakovosti zraka so namenjeni opozarjanju prebivalcev na onesnaženost zraka, pripravi ukrepov za izboljšanje zraka in preverjanju, kako so ti ukrepi učinkoviti. Kljub temu, da novogoriška mestna občina ni bila med občinami z načrti za izboljšanje kakovosti zraka, je prva v Sloveniji uvedla brezplačen mestni potniški promet. Skrbno načrtuje trajnostno mobilnost in ozavešča občane o skrbi za kakovosten zrak. Je tudi ena prvih institucij v Sloveniji, ki je preko spletne strani www.nova-gorica.si v realnem času začela obveščati občane o kakovosti zraka. Župan dr. Klemen Miklavič je ob odprtju povedal: »Posodobitev merilnega mesta za kakovost zraka v Novi Gorici je zelo dobrodošla, saj nam bo nudila dragocene podatke o onesnaženosti zraka na našem območju. Za čist zrak se na Goriškem trudimo s širjenjem sistema daljinskega ogrevanja, spreminjamo energente, obnavljamo promet, poskušamo ga usmeriti na kolesarske steze in ven iz mesta, gradimo sistem kolesarskih poti, energetsko saniramo objekte. Pohvaliti moram tvorno sodelovanje med mestno občino, Ministrstvom za okolje in prostor in ARSO-m, ki bistveno pripomore k  uspešni izvedbi projektov s področja varstva okolja.« Se pa je župan dotaknil še ene aktualne teme, in sicer morebitnega onesnaževanja s strani Livarne Gorica d.o.o.: »Ko odpiramo tako postajo, ne moremo mimo tistega, kar je morda za zrak najbolj obremenjujoče področje, in to je območje Solkana. Na območju Solkana smo po naročilu mestne občine opravljali več meritev in ko smo merili prašne usedline, smo ugotovili, da prihaja do nekih odstopanj od kriterijev oziroma od drugih območij, torej, da se nekaj dogaja na območju Solkana, kjer je tudi Livarna. Ugotovili smo povečanje aluminija, železa in cinka v prašnih delcih. Na to sem opozoril tudi ministra in minister je bil takoj pripravljen na to, da priskoči na pomoč. Tudi z direktorjem ARSA smo že rekli nekaj na to temo. Prvi korak bi bil, da ARSO pošlje svoje mobilne merilne postaje tako za prašne usedline kot meteorološke, zato da kombiniramo vse podatke. Ugotoviti moramo vir onesnaževanja in takrat bomo imeli podlago, da zahtevamo ukrepanje s strani onesnaževalca, ki ga bomo na tak način odkrili. »

Minister mag. Andrej Vizjak je ob odprtju merilnega mesta poudaril njegov pomen za Goriško: »Gotovo je ta izboljšana oziroma sodobna merilna naprava pomemben korak za Novo Gorico in širšo okolico v smislu izboljševanja kakovosti zraka, odpravljanja tistih klasičnih onesnaževal. Ključen je seveda promet, ključne so kurilne naprave, zlasti na trda goriva, pa tudi posamezni točkovni onesnaževalci, zlasti ko govorimo o industriji. Danes sem slišal tudi to, da del onesnaženega zraka uvozimo iz Padske nižine, zato je tako merjenje zelo pomembno, da naredimo vse, kar je v naši moči, da odpravimo dodatne vire onesnaževanja in da izboljšujemo stanje kakovosti zraka kakor tudi okolja.«

Dr. Joško Knez, Generalni direktor Agencije za okolje, je pojasnil: »Kar se tiče delcev, ki so v Sloveniji največji problem za kakovost zraka, je Goriška na boljšem. Onesnaženost zraka je tukaj manjša v primerjavi s kakovostjo zraka v Ljubljani. Je pa tukaj nekaj lokalnih problemov, predvsem poleti z ozonom, v zimskem času z delci. Vse to je predvsem povezano z industrijo v Padski nižini, do tega prihaja ob specifičnih vremenskih pogojih, čeprav v zadnjih letih opažamo, da se tudi te številke zmanjšujejo.«

Dr. Janja Turšič s Sektorja kakovosti zraka na ARSU pa je postregla z naslednjimi podatki: »Meritve kakovosti zunanjega zraka v Mestni občini Nova Gorica so se začele izvajati leta 2001. Ta postaja je ena izmed bolj opremljenih v naši državi in to že od samega začetka. V okviru projekta Sinica se je postaja obnovila in tudi nadgradila, tako da so zdaj z obnovitvijo na voljo on-line podatki o delcih PM 2,5. Trenutno ta postaja meri ravni ozona, dušikovih oksidov, delcev PM 10 in PM 2,5. Rezultati teh meritev so dostopni v realnem času na naših spletnih straneh. Dodatno merimo še meteorološke parametre, z referenčno metodo spremljamo ravni delcev PM 10 in PM 2,5. V letošnjem letu izvajajmo intenzivno kampanjo, ki je osredotočena na določevanje virov delcev PM 10, tako da vzorčenju sledi detajlna kemijska analiza. Po enem letu meritev se bo izvedla statistična analiza podatkov in bomo dobili informacijo, kateri viri vplivajo na onesnaženost zraka z delci PM 10 na tej lokaciji. Če zrak primerjamo z drugimi slovenskimi kraji, vsekakor Primorska izstopa po povišani onesnaženosti z ozonom. Tudi na Primorskem, v Kopru, Novi Gorici in na Otlici se zgodi, da izmerimo tudi preseganje opozorilne vrednosti za ozon. Onesnaženost z delci pa je na Primorskem bistveno manjša, kot je v celinskem delu Slovenije, predvsem v dolinah in kotlinah. Ob specifičnih vremenskih situacijah pride do prenosa onesnaženih zračnih mas iz Padske nižine. Pozimi občasno prihaja do preseganj dnevne mejne vrednosti za delce PM 10, vendar je število teh preseganj bistveno nižje od dovoljenega števila. Tudi v tem primeru te situacije sovpadajo z meteorološkimi situacijami, ko pride onesnažen zrak iz Padske nižine na to območje.«

 

Foto: Mateja Pelikan