Odprtje razstave »Čar lesa«
V rotundi Slovenskega narodnega gledališča Nova Gorica je potekalo slavnostno odprtje razstave »Čar lesa«, ki je v Novi Gorici organizirana že tretjič zapored.
Kot predstavnik Mestne občine Nova Gorica se je je udeležil podžupan mestne občine Sašo Kogovšek, ki je v svojem nagovori posebej izpostavil domačo tradicijo: »Goriška se lahko pohvali z bogato tradicijo solkanskih mizarjev, ki so sloveli daleč na okoli po njihovih unikatnih stvaritvah. To je dragocena zapuščina, ki jo velja ohranjati, nadaljevati in nadgraditi. Slovenija zagotovo ne more biti konkurenčna v količini lesa, je pa lahko konkurenčna v njegovi kvaliteti in v izjemnosti mizarskih izdelkov. Slovenija bi se morala usmeriti v smer butične proizvodnje v sozvočju z naravo in v okolju prijazno lesno predelavo. Zato iskreno pozdravljam Konzorcij za les in vsa prizadevanja za ovrednotenje odnosa do lesa in kvalitetnih lesnih izdelkov. Če bomo znali tako na Goriškem kot širše v Sloveniji strniti moči in prepoznati pomen lesa kot strateške dobrine, bomo lahko sooblikovali pomemben korak v našem razvoju. Zato pozivamo vse, ki lahko k temu pripomorejo, da vse napore vložijo v to napredno pot.«
Zbrane je pozdravil tudi državni sekretar na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Simon Zajc. Ob odprtju je dejal: »Za naše ministrstvo sta les in lesna industrija zelo pomembna. Da resno mislimo s krepitvijo in oživitvijo lesne industrije, je ministrstvo pokazalo že leta 2015 z ustanovitvijo Direktorata za lesarstvo. Lesna industrija je uvrščena v novo Strategijo industrijske politike Slovenije 2030. Les bo igral pomembno vlogo pri doseganju skupnega cilja - to je podnebna nevtralnost do leta 2050. Tega se močno zavedajo tudi v Evropi.«
Danilo Anton Ranc, direktor Direktorata za lesarstvo, pa je poudaril: »V Strategiji industrijske politike Slovenije smo vnovič dali posebno mesto lesni industriji, ki ji tudi pripada, saj imamo v Sloveniji ogromno naravnih virov. Zavedamo se dejstva, da bi lahko pridelali več lesa. Ministrstvo finančno podpira projekte, kot je današnji, ki skrbijo za promocijo in obveščanje. Bodimo prijazni do narave in okolja in uporabljajmo ta slogan tudi v praksi. Uporabljajmo slovenski les.«
Kot predstavnika Konzorcija za les sta zbrane nagovorila Darinka Kozinc in direktor RRA Severne Primorske Regijske razvojne agencije Črtomir Špacapan. Darinka Kozinc je ob tem poudarila: »Goriška je bila v preteklosti znana po lesarski industriji. Vsi se moramo potruditi, da dosežemo ponoven zagon na področju pridelave in rabe lesa. Gozd in les sta pogoj za obstanek človeštva in na tej osnovi bi morali graditi celotno lesno industrijo. Les je material, ki skozi predelavo ne smrdi, ne pušča odtisov in ga lahko tudi po uporabi odvržemo. Konzorcij za les S Primorske sestavljajo strokovnjaki. Zaenkrat smo vključeni v Regijsko razvojno agencijo (RRA) in menimo, da ravno s sodelovanjem in povezovanjem z drugimi okolji lahko dosežemo želene cilje.«
Črtomir Špacapan pa je izpostavil: »Les ni samo lep, je tudi prijeten, okolju neškodljiv material, ki ga v Sloveniji, žal, preveč zanemarjamo. Mnoge države se spoštljivo obnašajo do naravnih dobrin. V gozdovih imamo neizčrpen vir energije, materiala ter svežega zraku. Želimo si ustanoviti Konzorcij. V ta namen bomo pripravili tudi gradivo za Svet regije. Z župani smo opravili veliko razgovorov in upam, da bodo v našem Konzorciju prepoznali prizadevanja, da les zopet pridobi na veljavi, ki jo je včasih imel.«
Prisotne pozdravil tudi prof. Franc Pohleven, zaslužni profesor Univerze v Ljubljani z oddelka za lesarstvo na Biotehniški fakulteti in soavtor razstave Čar lesa. Razstava je na ogled v preddverju Slovenskega narodnega gledališča do 15. oktobra.