Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka ipd.). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

Obnova fresk v cerkvi sv. Mihaela v Šmihelu

DATUM OBJAVE 22. junij 2021
VIR Mestna občina Nova Gorica

V marcu je novogoriška mestna občina objavila Javni razpis za sofinanciranje kulturnih projektov na področju nepremične kulturne dediščine v letu 2021. Na razpisu so bili izbrani štirje projekti. Frančiškanski samostan Sveta Gora bo prejeta sredstva namenil sanaciji zamakanja strehe, sanaciji zamakanja okna stranske kapele, sanaciji vrat in za izvedbo tesnjenja v zvoniku. Župnija Osek načrtuje konservatorsko-restavratorski poseg na fasadi prezbiterija in zvoniku cerkve sv. Petra v Vitovljah, Frančiškanski samostan Kostanjevica pa konservatorsko-restavratorske posege na štukaturnem okrasju – sims, kapiteli in pilastri – v ladji cerkve Gospodovega oznanjenja Mariji na Kostanjevici v Novi Gorici. Župnija Šempas bo s sredstvi restavrirala srednjeveške freske v cerkvi sv. Mihaela v Šmihelu.

 

 

Cerkev sv. Mihaela v Šmihelu stoji na vzpetini in je obdana z obzidjem opuščenega pokopališča. Pomembna je zaradi gotskih fresk v prezbiteriju z bogatimi ikonografskimi motivi, ki datirajo v zadnjo četrtino 15. stoletja, in zaradi gotske lesene plastike sv. Mihaela na glavnem oltarju iz okoli leta 1500. »Marsikdo iz širše okolice sploh še ni bil pri cerkvici. Marsikdo sploh ne ve zanjo, še manj pa ve za njeno vrednost. Gotska cerkvica ima neprecenljivo poslikavo fresk iz 15. stoletja in lesen kip sv. Mihaela, ki je bil leta 1971 v Parizu na razstavi jugoslovanske umetnosti,« je povedala domačinka Nadja Velušček, ki se skupaj s krajani zavzema in skrbi za cerkvico. Dodaja še: »Že leta 1961 naj bi bile freske restavrirane. Letos smo končno dobili prvi denar za restavriranje, ki sta ga prispevala mestna občina in Ministrstvo za kulturo. Tega denarja seveda ni za vse freske. Seveda smo veseli, da smo uspeli dobiti sredstva za začetek obnove. Freske so po mnenju strokovnjakov v zadnji fazi pred propadom, zato je pomembno, da smo pridobili sredstva za obnovo.«

V Krajevni skupnosti Ozeljan – Šmihel so veseli in zadovoljni, da so dobili sredstva za obnovo fresk. Predsednik krajevne skupnost Marko Tribušon: »Sredstva za obnovo so pomembna predvsem s stališča ohranjanja te velike kulturne dediščine, ki je bila že močno podvržena zobu časa in freske so se precej tudi uničile. Že pred leti smo krajani oziroma vaščani, ki živimo okrog cerkvice, s prostovoljnim delom opravili velik del odvodnjavanja in drenaže, tako da sta se vlaga in voda, ki sta še dodatno uničevali te freske, kontrolirano odvedli. Tako so, kolikor je bilo moč, freske ostale v dobrem stanju. Z razpisom mestne občine oziroma s sredstvi bomo lahko bistveno nadgradili in z restavratorskimi deli, upam da v  večji meri, ohranili ta del fresk, ki so res nekaj lepega in tudi kulturno-zgodovinsko pomembne.«

Tudi podžupanja Mestne občine Nova Gorica Damjana Pavlica je zadovoljna, da so kljub osiromašenemu proračunu uspeli ohraniti sredstva za ohranjanje sakralne kulturne dediščine. »Posebej jaz sem se zavzemala za to in prepričala koalicijske partnerje, da so to le spoznali za potrebno, tako da mi je v posebno zadovoljstvo, da smo ta projekt in razpis speljali, da so se vsi zainteresirani prijavili in tudi dobili sredstva. Vesela sem, da se bodo freske v cerkvici sv. Mihaela v Šmihelu začele obnavljati. Mislim, da je prav, da se ohranja sakralna kulturna dediščina. Tudi pri razvoju turizma je to zelo pomembno, da imaš turistu kaj prikazati in v cerkvah je veliko za videti. Ob tem bi se rada zahvalila Nadji Velušček, ki se je ves čas trudila za obnovo teh fresk, KS Ozeljan - Šmihel in njenemu predsedniku Marku Tribušonu, ki je tudi dal izjemen delež k temu, da se je to obnovilo in poskrbel, da so se prijavili na razpis. Zahvaljujem se tudi župniji Šempas. Vesela sem, da je sredstva na državnem razpisu dobila tudi Kostanjevica, kjer se ves čas trudijo za obnovo fresk, sploh za obnovo cerkve, ki je velikega sakralnega in turističnega pomena. Žal mi je da Sveta Gora in cerkev sv. Petra nista bili uspešni na državnem razpisu. V prihodnje se bo treba potruditi, da bodo ti objekti dobili ustrezen status.«

Sredstva za obnovo fresk so darilo Šmihelu v letu, ko mineva 550 let od prve omembe cerkve sv. Mihaela. Ob tem bo izšla publikacija s prispevki najuglednejših slovenskih umetnostnih zgodovinarjev, zgodovinarjev in restavratorjev. V publikaciji bo na enem mestu strnjeno vse vedenje o tej cerkvi. Osrednji dogodek praznovanja bo 2. oktobra 2021.

 

Foto: Mateja Pelikan