Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka ipd.). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

Po več desetletjih nekateri krajani Šempasa le dočakali vodovod

DATUM OBJAVE 28. oktober 2021
VIR Mestna občina Nova Gorica

Sedem gospodinjstev v Šempasu je po 40 letih le dočakalo nov vodovod. V letošnjem letu je namreč izvajalec javne službe, Vodovodi in kanalizacija Nova Gorica d.d., zgradil javni vodovod, ki poteka deloma na območju Občine Renče-Vogrsko, deloma na območju Mestne občine Nova Gorica. Novi del javnega vodovoda se je na obstoječi javni vodovod priključil na območju Občine Renče-Vogrsko. Od priključka dalje je zgrajen do hiš Vogrsko 115 in Vogrsko 116 (zaselek Kurnik). Na del javnega vodovoda, zgrajenega na območju Občine Renče-Vogrsko, sta se priključila dva nova uporabnika. V dogovoru med novogoriško občino in Občino Renče-Vogrsko se je gradnja novega javnega vodovoda od zaselka Kurnik nadaljevala preko občinske meje, na območje Mestne občine Nova Gorica, kjer se je zgradil del javnega vodovoda proti hiši Šempas 160.

 

Nov vodovod sta si včeraj ogledala župan novogoriške mestne občine dr. Klemen Miklavič in župan Občine Renče-Vogrsko Tarik Žigon v družbi direktorja Vodovodov in kanalizacija Nova Gorica d. d. Mirana Lovriča, novogoriške podžupanje Damjane Pavlica, ki je bedela nad projektom, in predsednice KS Šempas Barbare Kante.

Kot je po ogledu povedala podžupanja Damjana Pavlica, je izgradnja novega javnega vodovoda izjemnega pomena: »Po 40 letih prošenj in moledovanja so krajani le dobili čisto pitno vodo, do katere imamo vsi pravico po ustavi. Takrat, ko se je napeljala voda do Lebanovih, smo takoj pristopili zraven. Ko sem od direktorja goriških vodovodov dobila informacije, da se ta voda tukaj napeljuje, sem takoj sprožila na kolegiju na občini, da se skupaj z Občino Renče-Vogrsko napelje voda še do ostalih naših hiš. Priključek je pomemben tudi za gospodarsko poslopje Erjavčevih, tudi kozjerejo imamo tukaj zraven. Ta voda je torej pomembna tudi za gospodarstvo, za kmetijstvo. Narejenih je bilo sedem priključkov, kar menim, da je zelo pomembno in prav gotovo ste že slišali od ljudi, ki vodo imajo, koliko jim pomeni vse to. V Potočevem so še štiri hiše, kjer naj bi pitno vodo čim prej napeljali. Mislim, da je posebno zdaj z okužbami mišje in zajčje mrzlice in vseh teh nalezljivih bolezni, prav, da imamo vsi na voljo čisto vodo.«

Domačini, med njimi sta tudi zakonca Marika in Marko Pogačnik, so se vodovoda razveselili: »Naša družina se je že pred 40 leti naselila tukaj, dva kilometra proč od vasi Šempas in vsa ta leta smo upali, prosili, da bi dobili vodovod. To se je letos zgodilo in vsi, ki tukaj živimo, skupaj z ženo in hčerkino družino, smo srečni, da se je to zdaj zgodilo. Zahvaljujemo se Mestni občini Nova Gorica in Občini Renče-Vogrsko, da sta skupaj to omogočili in predvsem naši sovaščanki Damjani Pavlica za pomoč.«

Vodovod je velikega pomena tudi za domačijo Lebanovih in lastnico Tejo Leban: »Za nas to pomeni normalno življenje. Ko priteče voda skozi pipo, to hitro postane normalno in hitro pozabiš, kaj je bilo. Bilo je pa težko, imeli smo dva vira vode, ena je bila podtalnica, ena je bila deževnica. Vode ni bilo problema dobiti kadarkoli, saj so nam jo pripeljali gasilci. Ampak glede na to, da smo imeli goste, smo jim vedno dali brezplačne plastenke vode. Ni nam bilo prav, da smo živeli v takem kraju, kjer vode ni bilo. Pred 30 leti na to nismo pomislili, ko smo to hišo kupili. Zadnja je prišla k hiši voda. Tisočkrat hvala obema občinama, da so nam pomagali do tega.«

Skupna dolžina vodovoda je en kilometer in devetsto metrov, je povedal direktor Vodovodov in kanalizacije Nova Gorica d. d. Miran Lovrič. »En kilometer je v Občini Renče-Vogrsko, 900 metrov je v Mestni občini Nova Gorica. Vodovod se je začel graditi v renški občini in takrat smo opozorili tudi mestno občino, da obstaja možnost, da se lahko prebivalci, ki so že 40 let brez vode, navežejo na ta vodovod. Tukaj se je reševalo šest hiš, nekaj priključkov smo naredili tudi za tiste, ki se ukvarjajo s kmetijsko dejavnostjo. Pozitivno je, da smo z vodo reševali tudi en gospodarski objekt. Pohvalimo lahko ljudi, ki so sodelovali z nami,  nikjer nismo naleteli na ovire. V tej krajevni skupnosti je v zgornjem delu Šempasa še 7 hiš, ki so še brez vode. V mestni občini je sicer preko 100 objektov, ki so tudi brez vode. Nekateri objekti niso naseljeni, ampak razlog je zagotovo to, ker ni vode. Obstaja tudi večje naselje, to je Pedrovo, ki je tudi še brez vode in še nekaj manjših hiš, ki so pa precej oddaljene od glavnih vodov.«

Kot je poudaril novogoriški župan dr. Klemen Miklavič, občinske meje ne smejo biti ovira, ko gre za zagotavljanje pitne vode občankam in občanom. »Na pobudo renške občine smo njihov projekt razširili tudi v našo občino in hišam, ki še niso imele vode, dobavili pitno vodo iz vodovoda. Dolžnost občine je, da ljudem, tam kjer je mogoče, zagotovi pitno vodo. Kjer je to še ostalo za narediti, bomo zelo kmalu tudi naredili. Veliko je še manjših zaselkov v teh gosto naseljenih delih občine, ki še nimajo vode in tudi tam moramo poskrbeti, da se bo to čim prej zgodilo. Obstajajo pa tudi zaselki, na primer na Banjški planoti, ki ne izpolnjujejo zakonskega normativa, se pravi so preredko naseljena območja, da bi upravičila investicijo v vodovod. Tam je treba, ko je suša, preskrbovati vodo s cisternami.«

Pomen vodovoda izpostavlja tudi predsednica Krajevne skupnosti Šempas Barbara Kante: »Za Šempas je to zelo pomembno, saj se trudimo, da bi vsi dobili čisto pitno vodo. Imamo še veliko predvsem domačij, ki se oskrbujejo ali z deževnico ali pa vodo dobijo od gasilcev. Ampak ta deževnica je zadnje čase predvsem oporečna voda. Nekateri krajani imajo celo neke svoje izvirke in kar je bilo opravljenih analiz, so v vodi prisotne tudi fekalije. Ponosni smo na mestno občino, ki nam je uspela to zdaj omogočiti, da so se tukaj priklopili na vodo. Trudimo se, da bi speljali še ostale, ki nimajo. Upamo na vse dobro.«

Cilj sodelovanja med občinami je dobrobit za ljudi, je izpostavil župan Občine Renče-Vogrsko Tarik Žigon: »Gre za dobrobit za ljudi, za krajane, ki živijo tukaj, za ljudi, ki imajo namen priti v naše kraje, za ljudi, ki ne samo živijo, ampak tudi obdelujejo zemljo tukaj, kmetujejo in dejansko hočejo biti tudi v skladu s časom. Izredno žalostno je, da leta 2021 določeni prebivalci tudi širom po Sloveniji nimajo še pitne vode. V naši občini smo z letošnjim mandatom to začeli sanirati na več krajih. Prav s tem projektom, zaradi katerega smo danes tukaj, lahko rečemo, da smo pokrili vse sive cone v občini. Novi krajani, ki se bodo priseljevali, se bodo lahko temu priključevali. Pitna voda, elektrika in nenazadnje tudi čistilne naprave, kanalizacija, vse to je osnova za gradnjo in življenje na našem območju.«

Stroške izvedbe vodovodnih priključkov krijejo uporabniki sami, preostale stroške pa si delijo novogoriška občina, Občine Renče-Vogrsko in Vodovodi in kanalizacija Nova Gorica d. d.. Na območju Občine Renče-Vogrsko ti stroški znašajo 25.230,00 € + DDV, na območju novogoriške mestne občine pa 28.970,00 € + DDV.

 

          

Foto: Mateja Pelikan