Naj država prenese Majske poljane na stanovanjski sklad
Novogoriški župan dr. Klemen Miklavič je ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luko Mesca med njegovim današnjim obiskom v Novi Gorici pozval, da naj vlada iz DUTB-ja, ki je zdaj v transformaciji, prenese zemljišča, ki so namenjena stanovanjski gradnji na republiški oziroma občinski stanovanjski sklad. V Novi Gorici gre za preostanek Majskih poljan, ki so namenjena izobraževalni dejavnosti, študentskim domovom in stanovanjem. Po županovih besedah je zdaj zadnja priložnost za prenos zemljišč, tam poleg študentskih domov načrtujemo tudi stanovanja skupaj z republiškim oziroma občinskim stanovanjskim skladom. Stanovanja so težava v celi državi, na Goriškem še posebej in prav je, da naredimo dostopen nabor stanovanj, je še poudaril župan.
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec se je na županovo pobudo odzval takole: »Včeraj je bila na vladi sprejeta uredba, ki ukinja slabo banko in njeno premoženje v celoti prenaša na slovenski državni holding. Ampak tukaj zgodba ni končana. Sočasno s to uredbo smo sprejeli sklep, da v treh tednih predstavimo stanovanjsko strategijo in tukaj se zavezujem kot minister, da bom naredil vse, kar je v moji moči, da bodo te nepremičnine, ta zemljišča porabljena za stanovanjsko gradnjo, za javna stanovanja.«
Minister Luka Mesec si je v spremstvu župana dr. Klemna Miklaviča, direktorja Stanovanjskega sklada Mestne občine Nova Gorica Petra Jana, direktorja Doma upokojencev Nova Gorica Bojana Stanteta, podžupanje Damjane Pavlica in predsednice Odbora za zdravstvo in socialno varstvo Mestne občine Nova Gorica Vide Škrlj ogledal območje bodočega dnevnega centra na Erjavčevi ulici v Novi Gorici. Na tej lokaciji je namreč načrtovana kombinacija dnevnega centra za starejše in hiše dobre volje. Župan dr. Klemen Miklavič je pojasnil: »To je del strategije oskrbe s starejšimi, ki jo imamo, je zelo napredna, pomeni deinstitucionalizacijo, torej ne zapiramo vedno starejših v domove. Drugi del projekta, ki je vezan na stanovanjski sklad, je stanovanjska skupnost po zgledu uspešnih stanovanjskih skupnosti starejših drugje. To pomeni, da starejši živijo vsak v svoji sobi, vendar si delijo kuhinjo in skupne prostore, s tem si zagotavljajo neko varnost, družabnost in kvalitetno življenje. Projekt dnevnega centra in stanovanjske skupnosti je rezultat zelo povezanega dela različnih akterjev, zlasti koalicije, predsednice Odbora za zdravstvo in socialno varstvo Vide Škrlj, podžupanje Damjane Pavlica, ki je imela veliko vlogo pri pridobivanju sredstev, novogoriškega doma upokojencev in novogoriškega stanovanjskega sklada. To je tudi dokaz, kako povezava med vsemi akterji lahko pripelje do uspešnega rezultata. Pridobili smo 700 tisoč evrov z ministrstva in danes je minister tudi potrdil, da kljub zamenjavi vlade to še vedno velja in, da bomo ta projekt lahko izpeljali. Javno naročilo je že objavljeno. Če bo razpis uspešen, pričakujemo začetek del v letu 2022.«
Direktor novogoriškega stanovanjskega sklada Peter Jan je predstavil načrte za ureditev bivalne skupnosti za starejše: »V bivalni skupnosti za starejše bosta dve garsonjeri in eno malo večje stanovanje, ki bo imelo štiri sobe. Vsaka soba bo imela svoje sanitarije in kopalnico, vendar s skupno kuhinjo in skupnim dnevnim prostorom. In to je model, ki ga skušamo vpeljati, kjer do šest oseb, v tem primeru, sobiva in preživlja dneve skupaj. Gre za skupno investicijo z dnevnim centrom, tudi izvajalec se izbira skupaj. Podpisali bomo dve izvajalski pogodbi, vendar se bo to vršilo vzporedno.«
Minister Luka Mesec je na obisku potrdil, da bo tudi po spremembi vlade ministrstvo sofinanciralo izgradnjo dnevnega centra na Erjavčevi ulici v Novi Gorici. Povedal je: »Slovenija je do zdaj imela dve strategiji glede oskrbe tistih, ki zase ne morejo poskrbeti. Ena je institucionalna oskrba, tukaj so domovi za starejše, če govorimo o dolgotrajni oskrbi, na drugi strani pa pomoč na domu, npr. pri invalidih je zelo razvit sistem osebne asistence. Problem pa je, da med tema dvema oblikama ni zgrajenih mostov in naš mandat bo temeljil ravno na tem, da zgradimo vmesne variante. Da zgradimo dnevne centre, poskrbimo za mreže, ki bodo ljudi oskrbovale na domu, ker tukaj nam zaenkrat stvari ne tečejo tako, kot bi morale, ampak seveda ob jasni podpori institucionalne oskrbe. To je vizija, kar danes gledamo v Novi Gorici, to si tudi sam predstavljam kot projekt, na katerem je treba graditi solidarno prihodnost, prihodnost naših staršev, starih staršev in konec koncev vseh nas.«
Minister se je dotaknil tudi stanovanjske problematike: » Stanovanja so drugo zanemarjeno področje, ki prizadeva predvsem mlade. Cene stanovanj povsod po Sloveniji, ne samo v Ljubljani, letijo v nebo. Zadnjič sem bil recimo v Zasavju kjer so mi povedali, da je v Kisovcu pri Zagorju kvadratni meter stanovanja že 3000 evrov, to so bile še pet let nazaj ljubljanske cene, zdaj to postaja splošno. In tukaj bo nujna intervencija države, intervencija, ki se mora začeti z okrepitvijo gradnje javnih najemnih stanovanj in ravno včeraj smo na vladi sprejeli sklep, ki vlado in ključna ministrstva (ministrstvo za delo, ministrstvo za okolje in prostor in ministrstvo za finance) zavezuje, da v treh tednih predstavimo strategijo, kako se bomo približali koalicijskemu cilju, to je 20 tisoč novih javnih najemnih stanovanj do leta 2030, hkrati bo pa treba regulirati najemniški trg in predvsem z njega pregnati špekulante. Kot rečeno, strategijo pripravljamo in bo razkrita v treh tednih. Bo pa to strategija, ki bo neprimerno bolj ambiciozna kot vse doslej v Sloveniji na področju stanovanjske politike.«