Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka, ipd). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

»Ni težko biti pustar, zvonci so pa težki«

DATUM OBJAVE 01. marec 2022
VIR Mestna občina Nova Gorica

Tako je povedal mali pustar Anže iz Grgarskih Raven, ki  je danes skupaj z ostalimi pustarji iz te krajevne skupnosti prišel odganjat zimo v Novo Gorico. V tradicionalni pustni opravi z Banjške planote so pustarji v mesto prinesli veliko vedrine, smeha in dobre volje. Še posebno so se jih razveselili otroci iz Osnovne šole Frana Erjavca, ki so se pred lesenimi škarjami pustarjev razbežali po travniku pred mestno hišo. Pustarje je sprejel podžupan Simon Rosič, ki je poudaril pomen ohranjanja te bogate kulturne dediščine in izročila Banjške planote. Pustarji bodo zimo odganjali še na popoldanskem pustovanju na Bevkovem trgu v Novi Gorici.

Pustarjeva tradicionalna odprava z Banjške planote je obleka, sestavljena iz pisanih trakov. Na glavi ima visoko pokrivalo, okrašeno s tradicionalnimi papirnatimi rožami, ki jih izdelujejo pridne roke deklet in žena. Okrog pasu ima pritrjene večje zvonce, v rokah pa nosi lesene zložljive klešče, s katerimi lovi otroke in dekleta. Obraz ima namazan z ogljem ali črno kremo. Naloga pustarja je, da s kleščami in z zvonci odganja zimo in vse slabo v vasi. Včasih je nalogo pustarja smel opravljati le neporočen moški oziroma fant. Danes pa to nalogo lahko opravlja vsak, ki zdrži rajanje od ranega jutra do teme. Poleg pustarja so tradicionalne maske še muzikant, klobasonar, pari in druge maske ter vozovi. Vrhunec pustovanja je na pustno soboto, ko pustarji obiščejo vse domačije na vasi.

Pustar iz Grgarskih Raven Martin Humar nam je povedal: »Naša tradicija veleva, da na pustno soboto v naši tradicionalni pustni opravi pustar, pa kmečka ohcet s klobasonerjem, gremo od hiše do hiše. Naša Krajevna skupnost Ravne – Bate ima devet zaselkov in vse te vasi od jutra do večera obiščemo. V vsakem gospodinjstvu smo dobrodošli in to nas pelje naprej. Pust živi z ljudmi že dolgo. Pustne maske izdelujemo sami, punce, žene, matere. Vsak, ki ima posluh za pust. Ko je treba, se vsi združimo in to naredimo. Z nami je precej otrok. Tako kot smo mi nasledili našo starejšo generacijo, tako bo šlo izročilo uspešno naprej. Popoldne smo povabljeni na Bevkov trg in mislim, da nam bo uspelo uspešno zaključiti ta pustni torek.«

Pustarka Polona Pičulin pa je dodala: »Tudi punce se rade pridružimo, se oblečemo, gremo z njimi okrog. Vedno več punc je, to je enakopravnost. Že kot majhna sem rada gledala brata in očeta, ki sta šla naokoli in sem zdaj prav vesela, ker grem lahko z njimi.«

Za pustarski podmladek jim ni treba skrbeti, ker imajo mlajših pustarjev v skupini veliko. Dvanajstletni Tim in devetletni Žan sta nam povedala: »Zelo nama je všeč. Je zanimivo, ker se družimo. Že v soboto smo hodili okoli in danes tudi. Smo bili že v grgarski in v solkanski šoli, zdaj smo tukaj v Novi Gorici na občini. Obleke nama je sešila nona, potrebovala je 14 dni.«

 

Podžupan Mestne občine Nova Gorica Simon Rosič s pustarji  Pustar  Podžupan Mestne občine Nova Gorica Simon Rosič s pustarji  Mlada pustarja  Podžupan Mestne občine Nova Gorica Simon Rosič s pustarji  Pustarji  Pustarji in občinstvo  Pustarji in občinstvoPustarji in ostale pustne šeme  Pustarji in otroci

 

Foto: Mateja Pelikan