Ne ostanimo ujeti v pasti mobinga na delovnem mestu
Podporna skupina Goričanka.si in Društvo Notranja Pot v sodelovanju z Mestno občino Nova Gorica prirejata niz štirih posvetov na temo mobinga na delovnem mestu. Prvi bo v četrtek, 29. marca 2018, ob 18. uri v Veliki dvorani novogoriške mestne hiše z naslovom Vpliv mobinga na kakovost življenja in psihofizično zdravje zaposlenih.
Na uvodnem srečanju bosta gostji mag. Katja Kodelja, spec. klin. psihologije iz Centra za mentalno zdravje Zdravstvenega doma Nova Gorica, in Snežana Kragelj, univ. dipl. sociologinja, pedagoginja in andragoginja, iz podjetja Kragelj & Kragelj. Na naslednjih posvetih, ki se bodo vrstili enkrat mesečno vse do junija, pa bo govora o pravnem vidiku mobinga ter vlogi odvetnikov in sindikata, o mobingu na delovnem mestu, o preprečevanju mobinga in o vlogi varuha človekovih pravic.
Mobing oziroma trpinčenje, šikaniranje, psihično oz. čustveno nasilje na delovnem mestu predstavlja enega od dejavnikov stresa na delovnem mestu in eno najbolj resnih nevarnosti pri delu. V Sloveniji podatkov o razširjenosti mobinga še nimamo, raziskave po Evropi pa kažejo, da je od 1 do 4 odstotkov zaposlenih žrtev resnih dejanj mobinga, od 8 do 10 odstotkov pa je občasnih žrtev. V Sloveniji je mobing v pravnem smislu prepovedan na več ravneh. Temeljna prepoved mobinga je opredeljena že v Ustavi RS, ki določa, da »ima vsakdo pravico do osebnega dostojanstva in varnosti«. Na delovnopravni ravni je mobing prepovedan v Zakonu o delovnih razmerjih RS, ki opredeljuje načine varovanja dostojanstva delavca pri delu. Od leta 2008 je mobing reguliran tudi na kazenskopravni ravni in se ga lahko pod določenimi pogoji obravnava kot kaznivo dejanje.
V podporni skupini Goričanka.si, ki deluje v sodelovanju z Društvom Notranja Pot, zaznavajo problematiko mobinga na delovnem mestu tudi v lokalnem okolju, predvsem med ženskami. Ker je poslanstvo njihove skupine odzivanje na potrebe lokalnega okolja in ker v skupini podpirajo solidarnost, mreženje, izobraževanje in druženje, so se odločili, da pripravijo niz posvetov na to temo, s čimer želijo opozoriti, da je potrebno stalno informiranje in ozaveščanje o pojavu mobinga na delovnem mestu in njegovih posledicah. Na mestni občini smo posvete na temo mobinga podprli, ker se zavedamo pomena osveščanja javnosti o problemih, ki se pojavljajo v družbi.