Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka ipd.). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

O brezmejnih potovanjih na 11. Mednarodnem mladinskem filmskem taboru v Novi Gorici

DATUM OBJAVE 18. avgust 2022
VIR Mestna občina Nova Gorica

V Novi Gorici poteka 11. Mednarodni mladinski filmski tabor, ki ga organizirata Kinoatelje in Ustanova Silvana Furlana s podporo Mestne občine Nova Gorica, Konzulata Republike Poljske v Novi Gorici, Dijaškega doma Nova Gorica, Slovenskega filmskega centra in Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu. Tabor v filmskem ustvarjanju povezuje petintridesetih mladih filmskih navdušencev iz Slovenije, Italije, Poljske in Ukrajine. Mladi tokrat s pomočjo filmske govorice raziskujejo pojem potovanja v najširšem pomenu. Nova Gorica, mesto na meji, je postalo prizorišče mladinskih kratkih filmov, ki bodo širši javnosti predstavljeni na zaključnem večeru jutri, 19. avgusta 2022, ob 21. uri v atriju Dijaškega doma v Novi Gorici (v primeru dežja v dvorani dijaškega doma). 

Skozi prve filmske korake udeležence vodijo mentorji Jana Rajh Plohl, Enej Ljubič Šinigoj, Jan Mozetič, Leo Černic, Peter Peršolja, Alexander Faganel, Danijel Bukovec, Peietro Cromaz, Alex Chiabai in Jure Batagelj. Nekateri med njimi so se s filmom srečali prav na filmskem taboru, zdaj pa se na tabor vračajo v vlogi mentorjev. Med njimi je tudi programska vodja letošnjega tabora Jana Rajh Plohl, ki je povedala: »Izbrana tema, potovanje, nam ponuja, da ozavestimo pot, ki je velikokrat vrednejša od končnega cilja. Sprehodili se bomo med zamislimi, ki odkrivajo sanjske svetove, odnos do kraja, čustev, neznanega, časa. Izhodiščna tema je v mladih že pred začetkom filmskega tabora zanetila kreativne iskrice, ki jih bomo s skupnimi močmi preobrazili v končno doživetje na velikem platnu.«

Koordinatorica tabora Mateja Sulič je o letošnjem taboru povedala, da je eden ključnih elementov projekta filmskega tabora širjenje filmske kulture med mladimi skozi izkušnjo filmskega ustvarjanja, ki sočasno spodbuja njihovo kreativno in kritično razmišljanje v inovativnem učnem okolju: »Pa nedvomno tudi to, da je tabor aktivna realnost v čezmejnem prostoru, ki povezuje otroke z obeh strani meje, in se pridružuje k številnim programom filmske vzgoje, ki jih Kinoatelje čezmejno izvaja čez celo leto. Letos  je opaziti, da je prišlo do nekakšnega generacijskega preobrata, saj je kar 22 otrok prvič na taboru, 13 pa je povratnikov. Pretežno so stari med 11 in 13 let, najmlajša udeleženka ima 8 let, najstarejša pa 18. Tudi mentorje sestavlja pisana druščina. V skupini lahko najdemo že izkušene filmarje, polovica pa je takih, ki so bili še pred nekaj leti tudi sami udeleženci na taboru, sedaj pa že profesionalno stopajo po svoji poti v svetu filma kot režiserji, direktorji fotografije, montažerji. V nastajanju sta dva kratka animirana filma in pet igranih s primesmi drugih žanrov.«

Predsednica Ustanove Silvana Furlana Miranda Brataševec je poudarila: »Lansko leto je bilo za Ustanovo Silvana Furlana prelomno, saj je praznovala deseto obletnico ustanovitve in istočasno tudi  deseto zaporedno izvedbo Mednarodnega mladinskega filmskega tabora. Ta prelomnica nam pomeni predvsem to, da se je začetna ideja o prenosu ljubezni do filma in filmske umetnosti na mlajše generacije, ki sta jo v našem Goriškem okolju začrtala  filmska ustvarjalca Silvan Furlan in Darko Bratina, tudi uresničila in se skozi leta  dograjevala in izpolnjevala. Mladim beguncem iz Ukrajine, ki so skupaj z materami nastanjeni v novogoriškem dijaškem domu smo omogočili udeležbo na taboru v upanju, da jih bomo tako vsaj nekoliko razveselili.«

Častni konzule Republike Poljske Nedjan Brataševec že vsa leta finančno podpira izvedbo tabora in prispeva k boljši prepoznavnosti Poljske v Sloveniji in Slovenije na Poljskem: »Ko smo pred enajstimi leti odprli prvo umetniško ambasado v Goriških brdih, kjer se vsako leto predstavljajo poljski umetniki na enotedenski koloniji, se mi je porodila ideja, da bi lahko v sodelovanju z Ustanovo Silvana Furlana in Kinoateljejem na isti lokaciji organizirali mednarodni mladinski filmski tabor. Ideja se je dobro prijela in zaživela. Tako se tabora vsako leto udeležujejo mladi filmofili iz vse Slovenije, iz zamejstva v Italiji in Avstriji, drugih držav in seveda iz Poljske. Verjamem v ta lep projekt, ki pripomore k temu, da mladi izražajo svojo domišljijo in ustvarjalnost ter nam jo v obliki filmskih podob  prinašajo na ogled v obliki kratkih filmov. Ker je za takšno tedensko druženje potrebno kar nekaj finančnih sredstev, je moja skrb predvsem to, da po mojih najboljših močeh zagotovim dodatna donatorska sredstva.«

Novogoriški župan dr. Klemen Miklavič je o taboru povedal; »Je velik prispevek k vsebini in k duši našega somestja. Film je v Novi Gorici in Gorici doma, to kaže že tradicija. Spodbujati velja ustvarjanje tam, kjer smo že močni. Filmsko področje je v zadnjih desetih letih v porastu. Ta industrija ima neko perspektivo, je tudi tržno zelo zanimiva. Spada  med kreativne industrije in prav slednje so tiste, ki jih v mestni občini v zadnjem štiriletju zelo podpiramo. To so industrije, ki ponujajo poklice in delovna mesta prihodnosti in to taka z visoko dodano vrednostjo. Pri filmih je to zelo vidno. To je a branža, ki ponuja poslovno priložnost in priložnost za življenjsko ustvarjanje. Seveda je tukaj pomemben tudi umetniški del.»

Veleposlanik Republike Poljske v Sloveniji Krzysztof Olendzki se je zahvalil županu in vsem, ki pomagajo soustvarjati somestje, v katerem se lahko, kot je poudaril, razvijajo filmski talenti in filmska industrija: »Zahvaljujem pa se tudi vsem, ki so v ozadju, vsem, ki omogočajo take izkušnje, kjer se lahko mladi kalijo. Rad bi se zahvalil tudi Fundaciji Silvana Furlana in Kinoateljeju, ki so omogočili organizacijo tabora, kjer se lahko zberejo vsi mladi ustvarjalci ne glede na to, ali so mladi ali malo starejši, še vedno ostajajo ustvarjalci in imajo možnost izraziti svoj potencial. Nisem si mislil, da bom danes zjutraj lahko srečal toliko mladih Mitij Okornov. Vsi, ki tu sedite, ste že ustvarjalci, umetniki, v bodoče pa boste postali poznani režiserji in igralci kot Mitja Okorn, ki je slovensko-poljski režiser.»

Mladinski filmski tabor se izvaja tudi ob podpori in gostoljubju Dijaškega doma Nova Gorica. Ravnatelj Dragan Kojić je poudaril: »Tudi letos smo v dijaškem domu posebno pozornost namenili sodelovanju pri izvedbi tabora, ki ima tudi močno izobraževalno komponento. Vsako leto tako lahko spremljam večkratne pozitivne vzgojne učinke, ki jih ima tabor na mlade udeležence. Vsekakor se veselimo sodelovanja tudi v prihodnje.«

 

Predstavitev TaboraUdeleženec tabora v pogovoru z mentorjemUdeleženci z mentorjem na deluUdeleženci z mentorjem na deluUdeleženci z mentorjem na delu

Foto: Mateja Pelikan