Vsebine
Akcijski načrt za trajnostno energijo in podnebne spremembe (SECAP)
Leta 2008 je bila ustanovljena Konvencija županov, kot evropsko gibanje, v katerem sodelujejo lokalne in regionalne oblasti, ki so se prostovoljno zavezale k povečanju energetske učinkovitosti in uporabi obnovljivih virov energije. Leta 2015 se je konvencija združila z evropsko pobudo namenjeno prilagajanju na podnebne spremembe, v skupno pobudo Konvencija županov za podnebne spremembe in energijo. V letu 2016 se je konvencija združila s pobudo Koalicija županov - pobuda za mesta v Globalno konvencijo županov za podnebne spremembe in energijo, ki obravnava tri področja: blaženje podnebnih sprememb, prilagajanje škodljivim vplivom podnebnih sprememb in univerzalni dostop do varne, čiste in cenovno dostopne energije.
Cilj konvencije županov je zmanjšanje emisij toplogrednih plinov za 40 % do leta 2030 glede na referenčno leto 1990 na ozemlju občine ter povečanje sposobnosti prilagajanja podnebnim spremembam.
Mestna občina Nova Gorica je s sklepom Mestnega sveta z dne 17. 12. 2020 pooblastila župana za podpis pristopne izjave k navedeni konvenciji. Zavod GOLEA je, skupaj z zunanjimi sodelavci, za mestno občino izdelal Akcijski načrt za trajnostno energijo in podnebne spremembe (ang. Sustainable Energy and Climate Action plan - SECAP), ki je osnovni pogoj za pristop h konvenciji. Sestavni deli dokumenta so: Osnovna evidenca emisij za analizo rabe energije (1.del), Analiza ranljivosti in tveganja zaradi podnebnih sprememb (2.del) ter Akcijski načrt (3.del).
Osnovna evidenca emisij
poda sliko stanja emisij CO2 v občini. Izračunana je na podlagi podatkov o oskrbi in rabi energije ter predstavlja izhodišče za izračun doseganja zmanjšanja emisij.
Analiza ranljivosti in tveganja zaradi podnebnih sprememb
ločeno obravnava sedem sektorjev, ki so bili prepoznani kot sektorji z največjim vplivom podnebnih sprememb: kmetijstvo, gozdarstvo, zdravstvo, turizem, vodni viri, vodovodni sistemi ter poplavna ogroženost.
Akcijski načrt
določa ukrepe in potrebne aktivnosti za doseganje zastavljenih ciljev, in sicer zmanjšanje emisij CO2 za vsaj 40 % do leta 2030 na ozemlju občine. V primeru Mestne občine Nova Gorica je zadan cilj zmanjšanja emisij CO2 za 40,7 %. Gre se za absolutno zmanjšanje emisij glede na referenčno leto 2005. Hkrati si občina zada cilj povečanja sposobnosti prilagajanja podnebnim spremembam.
Občina s to zavezo sprejeme celostni pristop k obravnavanju blažitve podnebnih sprememb ter prilagajanja nanje. S sprejetjem SECAP se nadgradi zadane cilje v okviru lokalnega energetskega koncepta in se postavi temelje za naslednji korak, ki ga predstavlja doseganje podnebne nevtralnosti.